Вакцинація - це надійний, перевірений спосіб масової профілактики інфекційних захворювань - як вірусних, так і бактеріальних.
Завдання вакцинації - «познайомити» імунітет людини з «прототипом» небезпечної інфекції. Цей «прототип», званий в медицині антигенними матеріалом, знаходиться в абсолютно безпечній формі - людина не здатна від нього заразитися! Але при цьому імунітет розпізнає і запам'ятовує інфекцію. У разі, якщо в організм потраплять реальні бактерії або віруси, організм запросто з ними впорається!
Завдяки вакцинації вдається врятувати до 4,5 млн. Людських життів щорічно!
Послаблюють щеплення імунітет дитини?
Як ви вже зрозуміли, вакцини діють інакше, ніж звичайні хвороби. Антигени, які використовуються у виробництві препаратів, ослаблені настільки, що просто не можуть завдати шкоди. Вони стимулюють формування антитіл, в подальшому захищають дитину від інфекцій.
Проводилось безліч офіційних масштабних рандомізованих досліджень, результати яких спростували зв'язок між вакцинацією і розвитком аутизму.
Краще зробити щеплення або перехворіти природним шляхом?
Імунітет проти захворювання дійсно формується в обох випадках - і при вакцинації, і при перенесенні захворювання. Різниця полягає в формі протікання цих двох процесів і в ускладненнях, які вони можуть викликати.
Наприклад, після поліомієліту може виникнути параліч, а після дифтерії - ураження серця. Через справжнього коклюшу дитина може прокашлятися 8 тижнів в супроводі апное, тобто зупинки дихання. Вакцинація ж від коклюшу - це 4 рази по 5 хвилин потерпіти біль від проколу шкіри голкою.
Ризик ускладнень після перенесеної інфекції набагато вище, ніж ризик появи побічних реакцій після вакцинації. Але зважувати ризики і приймати рішення - задача виключно батьків.
Ми підтримуємо грудне вигодовування усіма можливими способами - збираємо конференції на цю тему, навчаємо лікарів і надаємо послуги професійних консультантів з ГВ. Ми знаємо: грудне вигодовування дійсно важливо для здоров'я малюка.
Але грудне молоко не здатне захистити дитячий організм від інфекцій, проти яких проводиться вакцинація.
Так, дифтерія, поліомієліт і деякі інші захворювання, проти яких в Україні проводиться обов'язкова вакцинація, сьогодні практично не зустрічаються. Але це зовсім не означає, що ми вже перемогли їх назавжди. Якщо рівень вакцинації населення впаде до певних позначок, вони цілком можуть повернутися.
Єдине захворювання, від якого ми встигли успішно позбутися - натуральна віспа. Її в календарі щеплень немає.
Вважається, що грип - дуже легке захворювання і робити щеплення, «ризикуючи отримати ускладнення», не має ніякого сенсу. Можна ми відповімо на це цифрами?
За офіційними даними ВООЗ, з червня 2009 р по 1 серпня 2010 року в світі померли 18 449 чоловік під час пандемії, викликаної вірусом грипу H1N1. І це - тільки офіційні дані, смерті з лабораторно підтвердженим грипом. Загальна кількість смертей було вище.
Потрібно!
У таких дітей захворювання протікають значно важче і частіше призводять до серйозних ускладнень. Вони потребують вакцинації для створення захисту не тільки від 10 інфекцій, включених до календаря щеплень України.
Наприклад, дітей з бронхіальною астмою і цукровим діабетом також необхідно вакцинувати проти пневмококової інфекції та щорічно проти грипу, а дітей з хронічними захворюваннями печінки - проти гепатиту А.
Те ж саме стосується і ВІЛ-позитивних дітей. Їм потрібна додаткові вакцинації від грипу, вітряної віспи та пневмококової інфекції. Вакцинація таких дітей проводиться за певних лабораторних показниках стану їх імунної системи, з цим - в індивідуальному порядку до лікаря.
Батькам слід захистити свого малюка до того, як він почне фактично контактувати з іншими дітьми на ігровому майданчику або в дитячому саду. Чим частіше дитина, який не отримав щеплення, спілкується з іншими дітьми і дорослими, тим вище ризик його інфікування.
В Україні діє національний календар профілактичних щеплень (наказ МОЗ України від 11.08.2014 р № 551, наказ МОЗ України від 18.05.2018 р № 947, наказ МОЗ України від 23.04.2019 р № 958).
У ньому чітко вказані оптимальні параметри, що забезпечують найкращий захист організму: вік початку вакцинації, тимчасові проміжки між щепленнями і їх кількість.
Якщо ви не вакцинували свою дитину за цим календарем, необхідно ввести відсутні дози за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів, рекомендованих до конкретної вакцині.
Запишіться на консультацію до педіатра клініці VERDE!
Ми спираємося на національний календар вакцинації України, але при цьому обов'язково враховуємо особливості кожного свого маленького пацієнта - щоб його життя було в максимальної безпеки!