Біохімічний аналіз крові (БХАК) допомагає отримати розширене уявлення про поточний стан здоров'я.
З його допомогою лікар може оцінити функцію внутрішніх органів – печінки, нирок, підшлункової залози. Крім цього, стає очевидним метаболізм ліпідів, вуглеводів, заліза, а також рівень іонів кальцію, фосфору, магнію, мікроелементів і вітамінів.
Насправді велика частина патологій організму впливає на склад крові. За концентрацією певних хімічних і структурних елементів крові можна визначити наявність і протікання того чи іншого захворювання.
БХАК призначають, щоб діагностувати захворювання та його стадію, правильно призначити і контролювати лікування.
Для біохімічних досліджень використовують венозну кров. Найчастіше її беруть із вени на руці в області ліктьового згину. При цьому не існує різниці, яка рука – права чи ліва. Визначальним фактором тут стає видимість і виразність вен: буває, що на одній руці вени видно гірше, а на іншій – краще.
Під час забору крові руку перетягують медичним джгутом трохи вище місця майбутнього проколу. Після цього дезінфікують спиртовим розчином місце, куди будуть вводити голку, і беруть кров. Щоб уникнути потрапляння інфекції, на місце проколу накладається ватний тампон, змочений антибактеріальним засобом.
Забір венозної крові у маленьких дітей має свої особливості.
Біоматеріал можуть взяти з вени не лише в області ліктьового згину руки, але й в області передпліччя, на тильній стороні долоні. Також беруть кров із вени, розташованої на голові. Саме в цих місцях у малюків вени добре видно, тому введення голки відбувається набагато легше і швидше.
Кров на біохімічний аналіз у дитини раннього віку беруть за обов'язкової присутності дорослого. Малюк має сидіти на руках у мами, тата чи іншого близького члена сім'ї. Якщо аналіз здає дитина більш старшого віку, питання про присутність дорослого вирішується в залежності від вашого бажання.
Працівники нашої клініки мають великий досвід проведення маніпуляцій із дітьми різного віку, тому зможуть провести цю процедуру максимально швидко й безболісно для вашої дитини.
Обробку результатів біохімічного аналізу крові має робити тільки лікар. Але для загального ознайомлення розповімо, про що свідчать біохімічні показники.
Є індикатором пошкодження тканин при запаленні, травмі чи іншому пошкодженні.
Є продуктом розпаду гемоглобіну та одним із основних компонентів жовчі. Він може перебувати у вільній формі (непряма фракція), а також може бути пов'язаний із глюкуроновою кислотою (пряма фракція). Підвищення прямого і непрямого білірубіну може мати різні причини, тому краще дослідити обидві фракції.
Цей фермент знаходиться переважно в печінці та нирках. У нормі його концентрація в крові є невисокою. Однак при пошкодженні або руйнуванні клітин показники АЛТ підвищуються.
Даний фермент міститься у тканинах серцевого м'яза, тобто міокарда, а також у печінці та скелетних м'язах.
Ця група ферментів бере участь у процесах, пов'язаних із ростом кісток. Якщо активність ферменту підвищена, це може бути сигналом про захворювання кісток або печінки.
Підвищення активності цього ферменту часто спостерігається при захворюваннях печінки.
Призначення цього ферменту – розщеплення крохмалю та глікогену, а виробляється він підшлунковою та слинними залозами.
У плазмі крові міститься понад 300 видів різних білків. Це і ферменти, і антитіла, і фактори згортання. Загальний рівень білка дозволяє виявити багато захворювань – гострихі хронічних інфекцій.
Це білок, що синтезується печінкою і відповідає за підтримання онкотичного тиску. Також він бере участь у транспорті різних сполук.
Є кінцевим продуктом розпаду креатину. Виводиться з організму за допомогою клубочкової фільтрації нирок і тому його рівень є дуже важливим показником функції нирок.
Активна речовина, що є кінцевим продуктом білкового обміну в організмі. Сечовина утворюється в печінці і виводиться нирками.
Важливим показником вуглеводного обміну в організмі є рівень глюкози в крові. На її концентрацію впливає відразу кілька гормонів. Один з них, інсулін, знижує рівень глюкози в крові, інші гормони – підвищують.
Перед тим, як здавати кров для цього тесту, не можна чистити зуби зубною пастою, вживати алкоголь і жувати жуйку.
Міститься у кістках і зубах. Виконує важливу функцію – регулює скорочення м'язів, міокарда, бере участь у регулюванні секреції гормонів.
Цей мікроелемент входить до складу гемоглобіну та деяких ферментів, а також бере участь у транспорті кисню до тканин і в процесах кровотворення.
Є компонентом клітинних мембран, а також попередником астероїдних гормонів і жовчних кислот.
Органічні речовини, що є найважливішим джерелом енергії для клітин. Підвищення рівня тригліцеридів може свідчити про можливий розвиток атеросклерозу.
Цей мікроелемент необхідний для функціонування серця, нервової і м'язової тканин. Дефіцит магнію може викликати м'язову слабкість, тремтіння, судоми та порушення ритму серця.
Важливий мікроелемент для утворення кісткової тканини, підтримки клітинного енергетичного обміну.
Коректність результатів лабораторного дослідження буде залежати від вашої підготовки до аналізу.
Результати аналізів будуть готові за 1-2 дні.
Здавши аналізи в себе вдома, ви отримаєте результати наступного робочого дня.