Про шкоду самолікування
09 грудня 2020
Здається, зараз експертом з COVID-19 є кожний другий. Щодня ми чуємо з усіх засобів інформації, що ж потрібно робити, якщо захворів на COVID, які вітаміни краще приймати, де зробити обстеження і т.д. Пацієнти приходять на прийом до лікаря з купою обстежень, які вони самі вирішили зробити, та зі списком препаратів, які призначили собі самостійно. Давайте сьогодні поговоримо про те, що при COVID-19 НЕ потрібно робити .
- НЕ потрібно бігти на КТ, не маючи для цього чітких показів і призначення лікаря! Чому? А якщо там ураження легенів –дцять відсотків?! А я про це не буду знати! Відсоток ураження легенів за даними КТ далеко не завжди визначає важкість захворювання. Контролюйте насичення крові киснем за допомогою пульсоксиметра – цього цілком достатньо! Якщо показники сатурації починають знижуватись, у вас з’являється задишка при навантаженні або в спокої – повідомте про це свого лікаря, і він призначить комп’ютерну томографію, якщо вважатиме за потрібне. В той час, коли ви робите собі непотрібне дослідження з зайвим променевим навантаженням, хтось, кому дійсно потрібно зробити КТ, не може на нього потрапити через величезні черги.
- НЕ потрібно здавати кров на антитіла з перших днів захворювання. Знову ж таки – даремно витрачені гроші і ніякої інформативності. Організму потрібен час, щоб виробити антитіла в такій кількості, яка буде визначатись лабораторними аналізаторами. І відсутність антитіл у людини, яка мала позитивний ПЛР або характерну симптоматику COVID-19, не означає, що діагноз був поставлений неправильно. Це індивідуальні особливості організму, в кожного своя реакція і своя швидкість імунної відповіді на вірусну інфекцію.
- НЕ потрібно призначати собі аналізи, які здає вся френд-стрічка в фейсбуці: Д-димер, коагулограму та інтерлейкін! Є визначені терміни, коли ці показники можуть змінюватись і коли вони стають прогностично значущими, і лікарі якраз знають про ці терміни, тому і не призначають такі аналізи в перший день захворювання. Результати аналізів мають інтерпретувати знову ж таки лікарі, маючи повну клінічну картину, а не лише «уривки з лабораторних бланків»
- НЕ потрібно приймати вітаміни жменями, найдорожчі і якомога більше! Вітаміни – це такі самі лікарські препарати, в яких є покази та протипокази, дозування, індивідуальне для кожного, сумісність або несумісність з іншими вітамінами та медикаментами. Не кажучи вже про те, що приймаючі декілька видів мультивітамінів, можна перевищити денну норму в декілька разів. В найкращому випадку це просто даремно витрачені гроші, в найгіршому – шкода для здоров’я.
- НЕ потрібно самостійно призначати собі антибіотики. Спитайте в будь-якого лікаря відділення реанімації – бактерії, які нечутливі до більшості відомих нам антибіотиків, зараз зустрічаються все частіше і частіше, і не останню роль в цьому грає безконтрольне призначення антибіотиків. Що це означає? Що лікувати дійсно важкі бактеріальні пневмонії скоро не буде чим – бактерії вже звикли до майже всіх антибіотиків.
- НЕ потрібно самостійно призначати собі кисневу терапію, для цього також є чіткі покази. Подихати киснем «просто так, для підтримки» - дуже неправильна тактика. Кисень, як це не дивно, може бути шкідливим при неправильному використанні. Тому киснева терапія, як і будь-яка інша терапія, призначається лікарем, тоді, коли вона дійсно потрібна.
Як уникнути цих помилок, як не розгубитися в морі різноманітної інформації про COVID-19? Дуже легко. Оберіть собі лікаря, якому ви довіряєте і призначення якого будете виконувати, та не займайтеся самолікуванням. Це збереже ваше здоров'я, вашу нервову систему та ваші гроші).
Лінчевська Катерина Олександрівна
лікар- педіатр, Завідувач денним стаціонаром