Однокласник вашої дитини захворів на COVID-19? Дізнались, що сусідка на поверсі хвора на COVID-19? Одразу виникає мільйон запитань – куди бігти, що здавати, як не захворіти?!
Спробуємо відповісти на ці запитання.
1. Якщо в шкільному класі чи в групі дитячого садочка, яку відвідує Ваша дитина, захворів на COVID-19 учень або викладач/вихователь? В такому разі весь клас або група залишаються в самоізоляції на 14 днів від моменту останнього контакту з хворим. Навіть якщо в дитини немає симптомів, вона прекрасно себе почуває – це зовсім не означає, що симптоми не з’являться пізніше.
2. Чи залежить ризик інфікування COVID-19 від того, коли саме був контакт із людиною, що хворіє? Так. Контактною вважається особа, яка контактувала з хворим за 2 дні до початку симптомів в нього або протягом 14 днів після появи симптомів. Якщо Ви або Ваша дитина тиждень тому контактували з кимось, в кого сьогодні з’явились симптоми інфекції, то ви не вважаєтесь контактними, бо тиждень тому ця людина була ще безпечною для оточуючих.
3. Сусідка в під’їзді захворіла на COVID-19, чи є тепер всі сусіди контактними? Ні. Контактними вважаються люди, які знаходились в безпосередньому фізичному контакті (поцілунки, обійми, рукостискання), або контактували на відстані менше 1 метру протягом 15 хвилин та більше без використання масок, або знаходились в закритому приміщенні з хворим на COVID-19 більше 15 хвилин і на відстані ближче ніж 1 метр. Тому не слід панікувати, якщо Ви дізнались, що хтось з сусідів захворів. Спрямуйте енергію в корисному напрямку – вимийте підлогу та перила в під’їзді з дезінфікуючими засобами, протріть кнопки в ліфті, нагадайте сусідам про необхідність носити маски, коли вона заходять в під’їзд або ліфт.
4. Моя дитина знаходиться на самоізоляції, бо захворів однокласник. На що мені потрібно звертати увагу? Протягом 14 днів контролюйте температуру тіла дитини, загальні симптоми: слабкість, головний біль, нежить, втрата нюху або смаку, сухий кашель, задишка. При появі симптомів зверніться до свого сімейного лікаря, який дасть направлення на тестування на COVID-19. Якщо в дитини немає жодних симптомів, вона може вести звичний спосіб життя – прогулянки, фізкультура, душ або ванна, за виключенням контактів з іншими людьми.
5. Дитина захворіла на COVID-19, а вдома є старенька бабуся, яка входить в групу ризику. Що робити? Якомога швидше ізолюйте дитину від бабусі, якщо є така можливість. Якщо обставини змушують знаходитись всім разом в одній квартирі, то хоча б ізолюйте дитину і бабусю в різні кімнати. В дитини має бути особистий посуд, рушник, яким користується тільки вона. Використовуйте одноразові паперові рушники і хустинки для догляду за хворим, не викидайте їх у загальний смітник. Після знаходження в кімнаті хворого поміняйте захисну маску на чисту, обробіть руки антисептиком або вимийте ретельно з милом, перед тим, як заходити до бабусі. І взагалі, навіть якщо всі вдома здорові, мінімізуйте тісні контакти між членами родини, наскільки це можливо – вітатися поцілунками чи обіймами в такій епідеміологічній обстановці не дуже доречно.
6. Якщо хтось в сім’ї захворів на COVID-19, чи потрібно ізолювати від нього інших членів сім’ї? Так, якщо є така можливість. Але і в цьому випадку члени сім’ї, які вже ізольовані від хворого, повинні знаходитись 14 днів в карантині. А додому вони зможуть повернутися лише тоді, коли в хворого на COVID-19 будуть всі критерії для припинення самоізоляції (див. п.9)
7. Я був в контакті з хворим на COVID-19, знаходжусь на самоізоляції 3-й день, але мені потрібно припинити самоізоляцію раніше, бо заплановане оперативне втручання. Це можливо? У разі, якщо людина контактна, знаходиться на самоізоляції, вона може здати тест ПЛР і припинити самоізоляцію, якщо тест негативний. АЛЕ! Тест можна здати не раніше 8 дня від останнього контакту з хворим.
8. Я живу в квартирі з хворим на COVID-19 і неможливо повністю уникнути контактів. Коли мені можна припинити самоізоляцію? Коли хворий одужає і буде мати критерії для припинення самоізоляції, Ви повинні залишатися на самоізоляції ще 14 днів з цього моменту.
9. Якщо я хворів на COVID-19, але мав легкий перебіг і знаходився вдома, коли я можу вважати себе безпечним для інших? Є декілька критеріїв припинення самоізоляції:
Але краще час виходу з самоізоляції узгоджувати з Вашим сімейним лікарем.
10. Я захворіла на COVID-19, але годую дитину грудьми, чи можу я продовжувати вигодовування? Так. Наразі немає даних про передачу вірусу через грудне молоко, а природнє вигодовування дуже важливо для немовлят. Перед тим, як брати дитину, щоб погодувати, ретельно вимийте руки з милом та обов’язково вдягайте маску під час годування та при інших близьких контактах з дитиною.
11. Згідно наказу МОЗ, всі особи, які знаходяться на самоізоляції, повинні зареєструватись в програмі «Дій вдома» для контролю за самоізоляцією.
Запишіться на консультацію і переконайтесь самі
Записатися на прийом