Сьогодні в рубриці «Доказово про ліки» хочемо поговорити про такий препарат, як німесулід («Найз»). Ще декілька років тому цей препарат широко використовувався в педіатричній практиці, як знеболювальний та жарознижуючий. Підвищилась температура на фоні ГРВІ? – Найз! Дитина капризує та лихоманить після вакцинації? – Найз! Батьки були задоволені, що ефект наступав дуже швидко та тривав довше, ніж після прийому нурофена чи парацетамолу. Але в якийсь момент цей препарат зник з аптечних полиць (саме у вигляді сиропу) та перестав призначатись педіатрами.
В чому ж справа? Якщо подивитись дані реєстрації цього препарату в різних країнах світу, то ми побачимо, що препарат не зареєстрований в США, Австралії, Канаді, ні для застосування у дітей, ні у дорослих. В Іспанії, Фінляндії та Туреччині препарат дозволений до використання лише у дорослих та за суворими показами. Країни, в яких препарат все ж таки зареєстрований, в тому числі і Україна, дозволяють використовувати німесулід лише з 12 років.
Чим небезпечний цей лікарський засіб? Німесулід це протизапальний препарат, інгібітор циклооксігенази-2 (ЦОГ-2). Він застосовується в лікуванні артритів та інших ревматичних хвороб, а також при больовому синдромі та хронічних запальних процесах. Німесулід є найбільш токсичним з усіх нестероїдних протизапальних засобів: він має гепатотоксичний ефект – вражає печінку, з виникненням жовтяниці, гострої печінкової недостатності, аж до летальних випадків або необхідності пересадки печінки. Гепатотоксичний ефект німесуліда в 6 разів вищий, ніж у ібупрофена (нурофена).
В Україні препарат дозволений до використання, починаючи з 12 років. Так, є випадки, коли прийом цього препарату дійсно необхідний і немає альтернатив (наприклад, при ревматоїдному артриті або інших дифузних захворюваннях сполучної тканини). В таких випадках лікар ретельно зважує ризики і користь від використання, індивідуально підбирає дозу та проводить постійний моніторинг стану пацієнта та функції печінки. Але застосовувати німесулід, навіть з 12 років, як дозволено інструкцією, просто для зниження температури або зменшення больового синдрому, ми не радимо. Для цього є більш безпечні препарати, такі як парацетамол та ібупрофен.
Будьте здоровими та пам’ятайте, що самолікування може принести величезну шкоду вашому здоров’ю!