Портативні аудіо девайси міцно увійшли в наше життя та в життя наших дітей, сьогодні ними користуються мільярди людей по всьому світу. Як правило, до кожного аудіо пристрою додаються навушники.
Одна з популярних різновидів цього девайса – це навушники-вкладиші, які щільно вставляються прямо в вушні канали. Наскільки це безпечно? Запалення вуха - отит - частіше зустрічаються саме у любителів слухати музику через такі навушники? Чи здатні навушники погіршувати слух через постійний вплив гучних звуків?
Трохи історії.
Перші саморобні навушники для вух з'явилися давним-давно - варто згадати хоча б міф про Одіссея і сирен. Але як джерело звуку, навушники стали використовуватися порівняно недавно.
Одні з перших навушників, в звичному для нас розумінні слова, з'явилися на початку XX століття завдяки Натаніелю Болдуїну. У 1910 році цей американський інженер удосконалив існуючі на той час конструкції, змайструвавши пробний екземпляр з дугою навколо голови прямо у себе на кухні. Болдуін запатентував свій винахід і почав продавати зручні у використанні пристрої. Довгий час навушники використовувалися переважно радистами, але на початку шістдесятих років минулого століття, з поліпшенням технологій передачі звуку, їх стали використовувати і для прослуховування музики.
У 2017 році було проведено масштабне дослідження серед молодих людей у віці 18-35 років, яке показало, що 230 осіб з тисячі опитаних використовують навушники щодня, а ще 200 осіб - кілька разів на тиждень. Переважна більшість людей слухала в них музику, дивилася кіно і серіали або говорила по телефону.
Можна тихіше?
Паралельно з ростом популярності навушників , стали виникати питання і сумніви щодо безпеки їх використання. Основні підозри були пов'язані з двома обставинами.
По-перше, від гучного звуку сенсорні клітини внутрішнього вуха «втомлюються», і слух погіршується. Якщо нехтувати правилами безпеки використання навушників, тимчасова втома може перейти в постійне зниження слуху - туговухість.
У різних країнах нормативи гучності звуку відрізняються, але, ряд наукових робіт інформують про те, на «шумній» роботі, в два рази частіше зустрічається двостороннє або одностороннє погіршення слуху, а за даними дослідників США, туговухість зустрічається приблизно у чверті дорослого населення, і люди про нього й не підозрюють.
Вихідна гучність персональних аудіо пристроїв варіює від 75 до 136 децибел, а безпечною вважається гучність, що не перевищує 80-90 децибел.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад мільярд людей на Землі, в основному молодь, ігнорують попередження виробників і перевищують безпечний рівень гучності.
Науковці довели, що кількість людей, хто погано чує, серед активних користувачів навушників вище, ніж серед інших верств населення.
При цьому, ні тип навушників, ні гучність звуку в них не враховувалися.
Хто живе в вухах?
Якщо залежність глухоти від гучності звуків в цілому досить добре вивчена і визнана, то друга потенційна загроза, пов'язана з навушниками, - механічний вплив на вухо - досліджена недостатньо.
У популярних виданнях пояснюється, що навушники, особливо, типу вкладишів, стимулюють підвищене вироблення сірки та утворення сірчаних пробок. Механізм тут приблизно такий же, що і в разі використання паличок, якими багато чистять вуха (хоча робити цього не слід).
Крім того, на поверхні навушників можуть накопичуватися бактерії, і засовуючи навушники, ми допомагаємо бактеріям потрапити у вушний канал. Зростання кількості умовно патогенних або патогенних бактерій та грибів, в свою чергу, може спровокувати запалення (отит) і - як наслідок - погіршення слуху.
Основними збудниками гострого отиту вважаються три види бактерій: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae і Moraxella catarrhalis, причому H. influenzae є збудником хронічного отиту.
Всі три мікроорганізми - умовно патогенні. Вони зустрічаються і у здорових людей, але при ослабленні імунітету або при різкій зміні «умов життя» викликають хвороби вуха і носоглотки.
Носити чи не носити?
Однозначно сказати, що навушники-вкладиші викликають/ або не викликають отит, на жаль не можна. Проте, окремі випадки, які підтверджують основну роль навушників-вкладишів у виникненні отиту, в медичній літературі є.
Так чи можна вважати навушники небезпечним девайсом?
Так, якщо регулярно перевищувати поріг безпечного рівня гучності, з часом це загрожує частковою, а можливо, і повною втратою слуху. Але сама по собі присутність навушників у вухах хворобливої шкоди не приносить - особливо якщо тримати їх в чистоті і підбирати за розміром.
Запишіться на консультацію і переконайтесь самі
Записатися на прийом