У кожної дорослої жінки повинен бути знайомий стоматолог, гінеколог та адвокат, а у кожної маленької дівчинки повинен бути знайомий лікар дитячий гінеколог.
Які основні причини візиту до дитячого гінеколога?
У кожному віковому періоді існують різні скарги, що спонукають звернутись за консультацією. Так, у дитячому віці дискомфорт, свербіж, печія, гіперемія (почервоніння), висип, зміна кольору у ділянці слизової та шкіри зовнішніх статевих органів, патологічні виділення з піхви (жовті, зелені, кров’яністі, коричневі, гнійні, творожні, піністі). Наявність ознак передчасного статевого дозрівання: початок розвитку молочних залоз та оволосіння у ділянці лобка та під пахвами до 8 років. Передчасна статева зрілість, як і її затримка бувають пов’язані з серйозними ендокринними захворюваннями, які потребують негайного обстеження та лікування.
У віці старше 12 років - основною причиною для звернення дівчини до гінеколога є порушення менструального циклу. Слід звертати увагу на відсутність менструацій до 14 років та відсутність вторинних статевих ознак у віці старше 12 років. Особливо небезпечна така ситуація, якщо дівчинка має потужні фізичні (спорт) та психо - емоційні навантаження, дефіцит або навпаки надмірну вагу тіла.
Дуже важливо контролювати різні відхилення, які свідчать про розлад менструальної функції.
Менструальний цикл – це проміжок між першим днем останьої та першим днем наступної менструації і становить від 21 до 35 днів. Менструація має тривати не меньше 3–х та не більше 7 днів. Менструації мають бути безболісні або такими, що не впливають на якість життя. Менструації мають розпочатись у віці 12-14 років, при масі тіла не меньше 45 кг.
При довготривалих, нерегулярних, болючих чи рясних менструаціях з великою втратою крові слід обов’язково проконсультуватися із дитячим гінекологом. Якщо менструації проходять настільки болісно, що дівчина не може відвідувати навчальний заклад, не слід експериментувати зі знеболюючими препаратами: наслідки такого самолікування можуть бути непередбачуваними.
Відсутність менструації: цей «сигнал» не можна залишати поза увагою, оскільки він може бути попередженням про те, що мають місце гормональні порушення. Не слід також забувати, що відсутність менструації у дівчини–підлітка може свідчити про вагітність.
За яких обставин необхідно звернутись до дитячого гінеколога?
Коли дівчинці проходити огляд у гінеколога?
Це надзвичайно поширене та емоційне питання. Мета першого планового візіта до дитячого гінеколога (у перші 2 місяці життя) - надати всебічну консультацію що до догляду та правил особистої гігени, включно із поясненням батькам анатомо – фізіологічних особливостей дівчинки. У подальшому, бажано оглядати дитину 1 раз на рік. МОЗ України встановлено два профогляди — при вступі дитини до школи та, в 11 – 12 років. З 14–ти років дівчатам слід відвідувати гінеколога з батьками 1 раз в рік, до 18 років. З 18 років – дівчина є повнолітньою і може самостійно звертатись до лікаря акушера – гінеколога жіночої консультації та або іншої спеціалазованої клінікі. Можливі також позапланові візити, які можуть бути викликані скаргами як дівчинки, так і різними зовнішніми відхиленнями від норми.
Запишіться на консультацію і переконайтесь самі
Записатися на прийом