Які особливості огляду дитячого гінеколога?
На консультації для дівчинки та батьків має бути максимально комфортна атмосфера. Пацієнтка у віці до 18 років приходить на консультацію у супроводі батьків. Напередодні слід провести туалет зовнішніх статевих органів, а безпосередньо перед самим оглядом лікаря немає необхідності у інтимному туалеті. Також не варто протягом однієї доби перед оглядом здійснювати інтимний туалет.
Під час огляду проводиться знайомство із пацієнткою та батьками. Вислуховуються скарги, які спонукали звернутись на консультацію. Ретельно збирається анамнез хвороби та анамнез життя дитини. Проводиться загальний огляд: оцінка загального стану; визначення Т*тіла, пульса. За необхідністю вимірюється артеріальний тиск. Визначається вага та зріст. Огляд шкіри на видимих слизових. Пальпація передньої черевної стінки. Гінекологічний огляд включає в себе аналіз розвитку вторинних статевих ознак, огляд зовнішніх статевих органів, включно із молочними залозами, оцінка стану слизової, виділень з піхви. За необхідністю, без агресивного втручання, !!!! поверхнево!!! проводять забір виділень. Дівчатам після 12 років також проводять ректо–абдомінальний огляд, що потребує підготовки: на ранок, у день огляду має бути випорожнений кішківник (дане обстеження цілком безпечне та безболісне).
Після огляду лікар відповідає на всі питання пацієнтки та батьків та дає вичерпну інформацію щодо діагноза і рекомендацій. За необхідністю – призначається додаткове клініко–лабораторне обстеження.
Які особливості проведення УЗД у дівчат?
УЗД органів малого таза у дівчат проводять через передню черевну стінку (трансабдомінально). Підготовка до обстеження включає наступне:
- За день до обстеження виключити газоутворюючі продукти (молоко, кефір, ряженка, мацоні, простокваша, Айран, Тан, капуста, чорний хліб, бобові, свіжі овочі та фрукти, солодкі блюда, кислі помідори та огірки, квашена капуста).
- На ніч приняти сорбент (до 12 років -1 таблетка активованого вугілля, після 12 років - 2 таблетки).
- За 1годину до обстеження випорожнити сечовий міхур і одразу, протягом 20 -25 хвилин, повільно випити: дівчатам до 50 кг - 600 мл рідини (води без газу); вага більше 55 кг - 800-мл рідини (води) та до початку УЗД !!! не мочитись та не допивати воду.
Які особливості консультації дівчат–підлітків?
Консультативний огляд дівчат–підлітків має свої особливості і проводиться у формі діалога та співпраці із пацієнткою та її батьками. Важливо підкреслити, що лікар не є родичем, вчителем або суддею, він не дає суб'єктивну оцінку та не повинен викликати у дівчини, під час розмови відчуття провини та безпорадності. Пацієнтка завжди має можливість максимально визначити скарги, задати питання та почувати себе у повній безпеці.
Під час консультації надається інформація з приводу контрацепції та гігієни інтимного життя. Дуже важливим є роз’яснення, щодо ризиків раннього дебюту статевого життя (захворювання, що передаються статевим шляхом, вагітнісь, ризик розвитку онкологічних захворювань, сексуальні дисфункції, психо-емоціональні розлади).
Також пацієнткам пояснюють про необхідність гінекологічних профілактичних оглядів із обов’язковим скринінгом (РАР-тест, або рідинна цитологія; мікроскопія урогенітального мазка, при потребі – обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом та бактеріологічне досліження виділень).
Лікар–гінеколог дитячого та підліткового віку, на консультативному прийомі, може визначити цілісність дівочої пліви?
Іноді з даним питанням звертаються батьки дівчат–підлітків. Слід чітко зазначити, лікар–дитячий гінеколог не проводить експертизу щодо цілісності дівочої пліви. Подібні питання, згідно чинного законодавства України, у компетенції судово-медичної експертизи.