Останнім часом активно звучить рекомендація про незастосування ібупрофену при вітряній віспі. Випадки з практики вказують на несприятливий перебіг вітрянки, зокрема - розвиток стрептококового фасциїта - при застосуванні ібупрофену як жарознижуючого.
При цьому в протипоказаннях інструкції до препарату «Ібупрофен» вітряна віспа поки відсутня.
Що ж робити? Я спробувала розібратися в цьому питанні.
Стрептококовий фасциїт - важке захворювання, що супроводжується некрозом (омертвінням) шкіри і м'яких тканин. Викликається воно низкою збудників, частіше β - гемолітичними стрептококами групи А. Провокуючими факторами є порушення цілісності шкірних покривів: легкі травми, порізи, опіки, хірургічні втручання. До такої провокації можна віднести і вітряну віспу, при якій активно руйнуються клітини епідермісу шкіри.
Але чому не можна саме ібупрофен?
В організмі людини є спеціальні речовини - простагландини. Їх основне завдання - боротися з вірусами і бактеріями за рахунок підвищення температури тіла і підвищення запальної активності в осередку проживання «ворогів».
Завдання ібупрофену як нестероїдного протизапального препарату - зменшити рівень простагландинів. І знизити тим самим температуру тіла і запальну активність. Запальна активність при цьому знижується в усьому організмі, в тому числі і в шкірі.
Якщо шкіра уражена вірусом вітряної віспи, виходить, що зниженням запальної (захисної) активності ібупрофен сприяє проникненню в неї різних мікробів, в тому числі стрептокока.
Того самого стрептокока, який, як ми пам'ятаємо, викликає стрептококовий фасциїт.
Саме тому розумно утриматися від застосування будь-яких нестероїдних протизапальних препаратів (ібупрофену, нурофена і особливо аспірину) у дітей з вітряною віспою.
Чим же знижувати лихоманку при вітрянці у дітей?
Можна застосовувати препарати парацетамолу: панадол, ефералган, рапідол.
Вони не є нестероїдними протизапальними препаратами, механізм дії у них інший, який не викликає зниження захисної запальної активності шкіри.